انتخاب کاشی به عنوان یکی از لوازم بهداشتی ساختمان کار سختی است. اندازه، رنگ، سبک، ترکیب و جنس های مختلف باعث شده تصمیم گیری با دشواری همراه باشد. فرض کنید کاشی مورد علاقه خود را پیدا کردید. چگونه خواهید فهمید که با دکور و ساختار خانه شما مطابقت دارد یا نه ؟

در واقع باید به دنبال کاشی هایی باشید که هم با سلیقه ی شما جور در بیاید و هم با دکور خانه مطابقت داشته باشد. پس باید معیارهایی را در نظر بگیرید. مثلاً محلی که برای نصب در نظر گرفته اید کجاست؟ یا ترکیب عناصری مانند رنگ، طرح و شکل چگونه می تواند مکمل تزئینی خوبی برای خانه شما باشد.


محل مناسب برای کاشی

کاشی های با دوامی که در برابر آب مقاوم هستند و تمیز کردن آن ها به راحتی انجام می شود انتخاب خوبی برای آشپزخانه، حمام و ورودی ها هستند. این را در نظر داشته باشید که همه کاشی ها متناسب با فضای منزل شما نیستند. یکی از اولویتها برای انتخاب ایمن بودن آنهاست.

کاشی هایی که سطوح زبری دارند نسبت به آنهایی که سطوح صافی دارند برای کف حمام مناسب ترند زیرا به دلیل تماس مداوم کف حمام با آب و لغزنده شدن آن کاشی هایی با سطح صاف ایمنی خوبی ندارند.
برای نقاطی از خانه که رفت و آمد بیشتری در آنجا صورت می گیرد از کاشی های پرسلانی استفاده کنید. زیرا مقاومت بیشتری در برابر خراشیدن و تراشیده شدن دارند.

هم چنین کاشی های سرامیکی چون نسبت به کاشی های پرسلانی پر منفذتر هستند در مقابل تغییرات آب و هوایی دوام نمی آورند بنابراین باید در کف و داخل محدوده خانه مورد استفاده قرار گیرند.

رنگ مناسب برای انتخاب کاشی


رنگ اتاق در نوع نگرش و بینش شما تأثیر گذار است، بنابراین انتخاب رنگ از اهمیت زیادی برخوردار است. رنگ های تیره گرمی بخشند. با انتخاب این رنگ ها احساس می کنید مکانی بازتر و نورانی تر دارید. برای مثال می توانید از کاشی های قهوه ای برای آشپزخانه هایی که فضای بزرگی دارند استفاده کنید.  هم چنین برای اینکه اتاقتان بزرگتر به نظر برسد از رنگ های ملایم تر استفاده کنید مثلاً رنگهای کرم،  حمام خانه شما را بزرگتر نشان می دهد.

برای مناطق پر رفت و آمد، تغییرات سایه ها را نیز مد نظر قرار دهید. ترکیب رنگ های زرد و قهوه ای و رگه رگه و هم چنین سایه های خاکستری و سفید، همه گزینه های خوبی برای مناطق پر رفت و آمد است.

اگر طرفدار الهام بخشی رنگ ها هستید می توانید از چرخه رنگ ها کمک بگیرید. شما می توانید با اضافه کردن یک رنگ دیگر به رنگ فعلی دکور خانه خود، شور و اشتیاق خاصی به خانه بدهید. هم چنین برای حفظ آرامش اتاق می توانید با ترکیب رنگ ها، سایه های زیبایی درست کنید.